Dzieci w świecie nowych technologii

Żyjemy w świecie pełnym mediów i nowych technologii, które z jednej strony ułatwiają nam życie pod wieloma względami, jednak w nadmiarze zaczynają zagrażać naszym społecznym relacjom oraz nam samym. Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu i warto zwrócić uwagę na to czy internet, z którego cały czas korzystamy wciąż jest dla nas i naszych dzieci bezpieczny.

Już od najmłodszych lat zaczynamy mieć styczność z elektronicznymi gadżetami, jak smartfony czy tablety. Małe dzieci w błyskawicznym tempie opanowują obsługę komputera i programów, coraz więcej czasu spędzając przed monitorem. Wiąże się to także z coraz łatwiejszym dostępem do internetu, a wraz z tym do wielu dobrych, jak i złych treści.

„Niestety, blisko 30 proc. rodziców nie widzi żadnych zagrożeń związanych z Internetem.” (saferinternet.pl)

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwie kampanie społeczne, które pokazują jak świat nowych technologii i internetu jest niebezpieczny dla nas i naszych dzieci, choć na początku wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Pierwsza kampania pt. „Homo tabletis” została stworzona przez polską Fundację Dzieci Niczyje. Zwraca uwagę na zjawisko przedwczesnego kontaktu dzieci z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony i tablety. Pierwsze lata dziecka to  okres najintensywniejszego rozwoju mózgu dziecka. Wówczas potrzebuje ono jak najwięcej bodźców ze świata zewnętrznego, w którym wykorzystuje wszystkie swoje zmysły  – wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Ograniczenie takiego doświadczania świata na tym etapie rozwoju może spowodować  złe i nieodwracalne skutki w strukturach neuronowych mózgu. Ważne są także kontakty z drugą osobą, które uczą odpowiednich relacji, zabawy itp. Żaden tablet tego nie zastąpi. Zapraszamy do obejrzenia prostego i wymownego filmiku o tym problemie.

„Ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie.” (saferinternet.pl)

Przedstawiając drugą kampanię chcemy pokazać, jak trudno kontrolować treści internetowe, do których nasze dzieci mają swobodny dostęp. Kampania „Screens” szwajcarskiej organizacji Action Innocence próbuje podnosić świadomość ludzi na temat zagrożeń, które czekają na dzieci online. W spocie widzimy dzieci w bezpiecznych miejscach, jak dom czy samochód rodziców, zadbane i pod opieką. Mimo to okazuje się, że wciąż są zagrożone i poza naszą kontrolą, co widać po przestraszonych bohaterach z dziecięcego świata  – Supermena, królika czy kucyka Pony. Jak głosi hasło kampanii „Internet może być przerażający bez wsparcia rodziców”. Dlatego bardzo ważne jest aby w każdy możliwy sposób kontrolować to, co nasze dzieci robią na swoich mobilnych urządzeniach i ograniczyć czas, jaki przy nich spędzają.

„60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom  tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% – żeby dziecko zasnęło.” (saferinternet.pl)

Te i wiele innych kampanii daje wiele do myślenia, niestety ich liczba produkcji wskazuje, ze wciąż jest to ogromny problem do opanowania. Dlatego wzywamy wszystkich w tym ważnym dniu – Dniu Bezpiecznego Internetu, do przemyślenia swoich codziennych działań i zmian na lepsze w trosce o dzieci. 😉

 

folder2

 

 

Źródła: youtube.com, saferinternet.pl, kampaniespoleczne.pl