Dobroczynny wpływ roślin w domu

Nie każdy przepada za zielenią w domu i nie każdy ma czas, żeby ją odpowiednio pielęgnować. Warto jednak poświęcić chwilę czasu na domową uprawę roślin ozdobnych, gdyż mają one zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Home that looks like a garden

 

Rola zieleni w domu

Decydując się na rośliny ozdobne w domu, powinniśmy pamiętać, że oprócz istotnej funkcji udekorowania i wykończenia wnętrza, pełnią one również szereg innych, ważnych ról.  Przede wszystkim kojąca zieleń sprawia, że mieszkanie staje się przytulne, a zarazem zbliża do natury i środowiska zewnętrznego.  Dzięki przemyślanemu rozłożeniu roślin doniczkowych w salonie, możemy uzyskać wrażenie zintegrowania przestrzeni mieszkalnej z ogrodem. Naukowo udowodniono, że zieleń poza wytwarzaniem tlenu i nawilżaniem powietrza, pochłania wiele szkodliwych substancji z otoczenia. Ma to szczególne znaczenie dla rodzin z dziećmi, alergików, seniorów, ale i dla każdego, komu zależy na zdrowym otoczeniu. Oczyszczone powietrze ma istotny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu, ponieważ dopiero odpowiednia jakość powietrza może zagwarantować dobre samopoczucie.

Pochłanianie formaldehydu oraz dymu tytoniowego

Czy wiesz, że rośliny doniczkowe mają zdolność pochłaniania formaldehydu z powietrza? Formaldehyd to inaczej aldehyd mrówkowy – w małych ilościach substancja bakteriobójcza, lecz w dużym stężeniu silnie trująca. Niestety duże ilości formaldehydu występują w naszych domach, a  jego źródłem są worki na śmieci, żywice, sklejki czy płyty wiórowe. Najskuteczniej pochłania i rozkłada tę substancję nefrolepis wysoki (nephrolepis exaltata) – 20 ug formaldehydu na godzinę; chryzantema wielkokwiatowa (dendrathema grandiflora) – 15 ug na dobę; daktylowiec niski (phoenix roebelinii) – 12 ug na dobę. To właśnie ze względu na właściwości pochłaniające tych roślin, ustawia się je w biurach, gdzie stale używa się sprzętów wydzielających niekorzystne związki. Korzysta się również z fikusów oraz difenbachii, które nie tylko oczyszczają powietrze, ale i ułatwiają koncentrację oraz pobudzają organizm.

Z dymem papierosowym świetnie poradzi sobie rademachera, która potrafi zneutralizować wiele szkodliwych substancji w nim zawartych. Ksylen oraz toluen pochłonie złotowiec żółtawy, a kurz zniweluje kalceolaria (pantofelek).

Modern clean interior with plant

Zwiększ koncentrację i dbaj o zdrowie

Badania dowiodły, że rośliny doniczkowe umieszczone w szkołach i biurach wpłynęły korzystnie na zmniejszenie częstotliwości występowania infekcji gardła oraz bólów głowy. Zieleń blokuje rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie chorób. O odpowiednie nawilżenie powietrza zadba szeflera oraz paproć. Postawione zaś w pracowniach komputerowych zwiększają zdolność koncentracji oraz wydajność pracy.

Wycisz organizm

Rośliny doniczkowe wykazują silne działanie uspokajające – kolor zielony polepsza pracę płuc, krążenie krwi oraz pogłębia oddech.  Wg badań zieleń wpływa kojąco na psychikę człowieka, uspokaja nerwy oraz koi zmęczone oczy. Dużą rolę odgrywa tutaj również zapach roślin, który istotnie oddziałuje na nasze samopoczucie. Zapach jaśminu lekarskiego relaksuje oraz pomaga w leczeniu depresji. Drzewka cytrynowe i pomarańczowe poprawiają nastrój, zaś woń gardenii wspomaga wychodzenie z depresji, dodaje optymizmu i radości życia.

Miejsce roślin w domu

Aby roślina długo i skutecznie służyła nam w mieszkaniu, powinniśmy zadbać o jej swobodny rozwój – kwiaty doniczkowe nie lubią być trącane, dlatego należy umieścić je z daleka od ciągów komunikacyjnych. Dzięki przestrzeni, którą damy roślinom do rozwoju, możemy liczyć na pełne wyeksponowanie ich walorów estetycznych. Pamiętaj, że niektóre rośliny nie powinny znajdować się obok siebie, gdyż mogą wzajemnie blokować swój wzrost lub niwelować swoje działanie. Nie ustawiaj również zbyt wielu roślin w zamkniętej sypialni, gdyż pobierają one w nocy tlen z otoczenia, a to z kolei wpłynie na Twoją jakość snu.

aloe plant

Jakie rośliny wybrać do domu i dlaczego?

– aloes – zwiększa poziom tlenu w pomieszczeniu, absorbuje i oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla i czadu

– bluszcz – w ciągu 6 godzin potrafi usunąć z powietrza ok. 60% toksyn

– gardenia – wspomaga wychodzenie z depresji, wpływa pozytywnie na samopoczucie

– fikus – doskonale oczyszcza powietrze z toksyn, ale należy pamiętać, że jego liście są trujące, dlatego trzymaj go z daleka od dzieci i zwierząt

– skrzydłokwiat – usuwa toksyny, substancje chemiczne  oraz pochłania tytoń

– zielistka stenberga – eliminuje formaldehyd, czad oraz inne toksyny

– dracena – neutralizuje formaldehyd, oczyszcza powietrze

– drzewko pomarańczowe i cytrynowe – uspokaja, poprawia koncentrację, pobudza do działania, zmniejsza tremę oraz lęki

– pelargonia geranium – ma działanie antydepresyjne i antyseptyczne, łagodzi wahania nastrojów

– chamaedorea – usuwa trujące związki z powietrza, nawilża otoczenie

– Schefflera – pochłania związki zawarte w dymie papierosowym

– jaśmin lekarski – relaksuje, stymuluje i zapobiega depresji.

Źródło:

http://jakbudowac.pl/