Dlaczego pierwsze wrażenie jest takie ważne?

Chociaż „książki nie ocenia się po okładce” wyobraź sobie taką sytuację. Stoisz przy półce w sklepie i zastanawiasz się, którą kupić. Do ręki weźmiesz tę, która najbardziej przyciągnie Twój wzrok. Nie znaczy to oczywiście, że właśnie tę książkę zabierzesz do domu ale to jej opis przeczytasz w pierwszej kolejności.

business-deal-casual-collaboration-1483914

Podobnie jest w przypadku ludzi. Badania mówią, że mamy 11 sekund aby zrobić na kimś dobre pierwsze wrażenie. Jeśli rozmówca nas polubi, będzie nas traktował przyjaźnie i wybaczy nam małe potknięcia. Jeżeli jednak pierwsze wrażenie będzie negatywne, ciężko będzie nam to zmienić. Bez znaczenia jacy jesteśmy w rzeczywistości.

Pierwsze wrażenie jest ważne nie tylko w relacjach przyjacielskich. Warto o nie zadbać również na polu zawodowym. Na przykład w przypadku rozmowy o pracę. Jak więc dać się polubić osobie, którą widzimy pierwszy raz w życiu?

 1. Uśmiechaj się

  Nie chodzi o to aby szczerzyć zęby w sztucznym uśmiechu przez cały czas trwania rozmowy. Celem jest podkreślenie swojego pozytywnego nastawienia nie tylko do rozmówcy ale i do otoczenia. Uśmiechnięte osoby odbierane są jako te bardziej przyjazne i uczciwe.

 2. Bądź obecny

  Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą i żwawo reaguj na jego wypowiedzi. Skup się na tym co mówi aby móc do tego później nawiązać. Po prostu bądź ciekawy tej drugiej osoby.

 3. Ubierz się odpowiednio do sytuacji

  Najgorsze co możesz zrobić jeśli chodzi o pierwsze wrażenie to niedopasowany ubiór. Przyjście na rozmowę o pracę w wyciągniętej koszulce i legginsach jest tak samo nieodpowiednie jak pójcie do klubu w długiej sukni balowej. Strój rzuca się w oczy i chcąc czy nie, ludzie Cię na jego podstawie oceniają. Warto więc to wykorzystać na swoją korzyść.

 4. Zwróć uwagę na detale

  Poobgryzane paznokcie, bałagan na głowie, a może niezbyt czyste buty? To wcale nie musi rzucać się w oczy, ale gwarantuję Ci, że Twój rozmówca to zauważy. Szczególnie w przypadku kontaktów biznesowych albo pierwszej randki, kiedy to wystawiamy się pod największą ocenę.

 5. Bądź sobą!

  Nie staraj się udawać kogoś kim nie jesteś. Nie warto tracić na to energii. Bądź swoją najlepszą wersją i zaprezentuj swoją osobę w jak najlepszym świetle. To tyle i aż tyle.