Dieta na rozstępy

Rozstępy to jeden z bardziej wstydliwych problemów kobiet. Z reguły najcięższe przejścia mają z nimi kobiety w ciąży, u których pojawiają się one głównie na brzuchu. Jednak nie tylko ciężarnym zdarza się, że na skórze pojawiają się mało estetyczne linie. Miejsca, w których najczęściej one występują to przede wszystkim brzuch i piersi, ale też biodra, pośladki i uda.

Przyczyny pojawiania się rozstępówhealthy woman's body

Przyczyn, które sprawiają, że na naszym ciele pojawiają się rozstępy jest bardzo dużo. Przede wszystkim problemem jest niewłaściwa dieta uboga w podstawowe składniki odżywcze, spożywanie zbyt dużej ilości słonych potraw. Jednak nie tylko sposób odżywiania wpływa na pojawienie się rozstępów. Niejednokrotnie spowodowane są one wahaniem wagi, nagłym tyciem, a potem chudnięciem. W naszej walce z rozstępami nie pomaga również brak ruchu, który, jak zwykle w przypadku, gdy chcemy zadbać o swoje zdrowie, jest nieunikniony.

Rozstępy pojawiają się na naszym ciele, gdy w skórze właściwej zaczyna brakować dwóch jej podstawowych składników budulcowych, czyli kolagenu i elastyny. W przypadku ich niedoboru skóra robi się mniej jędrna, a od tego już tylko krok do powstania rozstępów. Kiedy staje się ona napięta, rozciągamy ją (właśnie na przykład gdy tyjemy lub jesteśmy w ciąży) dochodzi do zerwania włókien. Naskórek natomiast wiotczeje i robi się cieńszy, przez co powstają charakterystyczne wyżłobienia.

Co zrobić, kiedy już się pojawią? W jaki sposób z nimi walczyć, aby nie wróciły już nigdy więcej?

Dieta na rozstępy

Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby w naszej diecie nie było zbyt dużej ilości soli. Zatrzymuje ona wodę w organizmie i może sprawić, że rozstępy będą jeszcze bardziej widoczne. Wszelkie diety cud, które mają za zadanie szybkie pozbycie się kilogramów, sprawiają, że skóra traci swój ładny wygląd. Z jadłospisu trzeba koniecznie wykreślić tłuste mięso i wędliny, pełnotłuste potrawy mleczne i jedzenie śmieciowe.10509396_xl

Zadbajmy o to, by nasze posiłki były obfite w produkty z witaminą E. Są to przede wszystkim:  sałata, szpinak, ciemne pieczywo, kasze, awokado oraz kiełki. Jednym z niezbędnych składników odżywczych, który znacząco wpływa na wygląd skóry jest cynk. Rozstępy są objawem jego niedoboru, a gdy je zobaczymy należy go jak najszybciej uzupełnić. W tym przypadku dołączmy do naszej diety mięso, owoce morza, rośliny strączkowe, kaszę i orzechy.

Ważnymi elementami naszej diety są również:

Witamina A – wpływa na wygląd naszej skóry. Do naszego organizmu dostarczamy ją przy pomocy karotenu, który zawarty jest w żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach.

Witamina C – w przypadku rozstępów bierze ona udział w produkcji kolagenu. Wraz z witaminą E wchodzi w skład grupy antyoksydantów, które przedłużają młodość skóry.

Nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6) – wspomagają wzrost i rozwój organizmu, stymulują pracę wielu narządów. Utrzymują skórę jędrną i nawodnioną. Nasz organizm nie wytwarza ich samodzielnie, dlatego nieuniknione jest ich regularne dostarczanie. Największą skarbnicą NKT są ryby, oleje roślinne, jaja.

Co oprócz diety?

Sama dieta, niestety, nie pomoże. Jej uzupełnieniem będą ćwiczenia, które wspomogą naszą skórę w pozbywaniu się rozstępów. Ruch to podstawa, dzięki niemy skóra staje się elastyczna i nie pozwalamy, by na jej powierzchni pojawiały się brzydkie bruzdy. W połączeniu z odpowiednimi kosmetykami to wszystko sprawi, że o rozstępach zapomnimy raz na zawsze.

Źródła: www.kobieta.onet.pl, www.womenshealth.pl