Czy wiesz, których leków nie można ze sobą łączyć?

Zanim je połkniesz zastanów się dwa, a najlepiej trzy razy. Mieszanie leków to nie drobnostka – określone mieszanki, w optymistycznej wersji mogą osłabiać wzajemnie swoje działanie. Niestety najczęściej powodują dużo gorsze skutki, jak np. uszkodzenie organów wewnętrznych. Których połączeń należy się wystrzegać?

 5072-tn_nadcisnienie_leki

Nie bez powodu każda reklama związana z lekami i suplementami diety kończy się zdaniem „Lek niewłaściwie stosowany może stanowić zagrożenie dla twojego życia i zdrowia”. Słyszeliśmy je tyle razy, że często bezrefleksyjnie podchodzimy do dawkowania i łączenia ze sobą różnych specyfików. Warto pamiętać, że „niewłaściwe stosowanie” to także łączenie leku z innymi medykamentami.

Problemem jest przede wszystkim brak komunikacji między pacjentem a lekarzami do których się udaje. Jeśli nie udzielamy wszystkim lekarzom informacji o  lekach, które zażywamy, pozbawiamy się możliwości rozsądnego i bezpiecznego dopasowania kolejnych leków. Jeden lek od lekarza pierwszego kontaktu, inny od endokrynologa, jeszcze inny od alergologa itd. Każdy z tych lekarzy musi posiadać pełną wiedzę o przyjmowaniu wszystkich leków przez pacjenta. Dopiero wtedy zostaniemy poinstruowani czy możemy zażywać wszystkie te leki jednocześnie czy np. musimy znaleźć zamienniki bez pokrywających się substancji aktywnych lub osłabiających nawzajem swoje działanie.

Dla przykładu nie powinno się zażywać jednocześnie ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego. Są to substancje czynne zawarte w wielu popularnych lekach. Dlatego też przed zażyciem każdego leku warto przeczytać załączoną do niego ulotkę w celu zapoznania się z jego składem.

Pamiętajmy, że mitem jest pogląd, że preparaty ziołowe bez obaw można łączyć z lekami. Zioła również posiadają wiele substancji czynnych, które mogą wchodzić w groźne interakcje z innymi składnikami aktywnymi. O tym, że leków nie wolno łączyć z alkoholem, chyba powinien wiedzieć każdy z nas.

AdobeStock_197568520-600x400

Kilka przykładów groźnych dla zdrowia połączeń:

  • leki na alergię: środki zawierające ketokonazol i lek zawierający rupatadinum; feksofenadyna i środki z magnezem i glinem;
  • lek na wrzody jelita grubego zawierający prednizon i paracetamol/atropina/leki przeciwzakrzepowe;
  • żeń-szeń i leki przeciwcukrzycowe lub warafaryna;
  • echinacea i statyny;
  • ginko-biloby i aspiryna lub warafaryna;
  • leki przeciwzapalne i leki przeciwpadaczkowe i przeciwzakrzepowe.

Źródło:

https://polki.pl/zdrowie/