Czy wegetarianizm jest zdrową dietą

W ostatnich latach coraz więcej ludzi stara się przejść na wegetarianizm lub diety ograniczającej spożycie mięsa. Jest to spowodowane chęcią zmiany trybu życia, ekologią, empatią kierowaną w stronę zwierząt lub po prostu niechęcią do jedzenia mięsa. Jednak czy ten rodzaj diety jest tak naprawdę zdrowy?

Na wstępie warto zaznaczyć, czym tak naprawdę jest wegetarianizm. Jest to dieta, która skupia się na wyłączeniu z żywienia mięsa, w tym również ryb i owoców morza, które przez wielu nie są zaliczane do tej kategorii.

 

Dieta wegetariańska jest jednym ze zdrowszych rodzajów żywienia, na co może wskazywać to, że osoby niejedzące mięsa w wielu przypadkach są szczuplejsze, od osób jedzących. Dodatkowo spożywanie dużej ilości witamin, które znajdują się w owocach i warzywach, które są podstawą wegetarianizmu, powoduje, że wegetarianie rzadziej chorują. Do tego przyglądając się, wegetarianom można zauważyć, że są oni znacznie spokojniejsi. Jest to spowodowane mniejszą ilością puryn występujących w mięsie, które działają pobudzająco, jednak mogą również wywoływać nadmierną irytację lub rozdrażnienie.

 

Eliminacja mięsa z diety powoduje pojawienie się kilku korzyści, które dodatkowo wzmacniają organizm, a są to m.in.:

  • obniżenie ciśnienia
  • zmniejszenie się ilości cholesterolu we krwi
  • spadek prawdopodobieństwa wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, zawałów serca oraz niektórych nowotworów.

Podczas stosowania tego rodzaju diety należy pamiętać o zróżnicowanym jedzeniu. Wiele osób nie weryfikuje odpowiednio informacji, po czym pojawiają się u nich problemy w postaci niedoborów żelaza lub innych składników pozyskiwanych z mięsa. Tak naprawdę, wszystko zależy, jak różnorodnie człowiek się odżywia. Warto pamiętać również o suplementacji, w szczególności witaminy B12, którą ludzie pozyskują w duże mierze z mięsa. Dodatkowo trzeba wykonywać coroczne badania, które będą informować o ewentualnych niedoborach. W przypadku pojawienia się problemów warto porozmawiać z dietetykiem.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty diety wegetariańskiej, można stwierdzić, że jest to zdrowy sposób odżywiania się. Jednak trzeba pamiętać o świadomym stosowaniu tej diety. Każdy dzienny jadłospis trzeba rozpatrywać pod kątem uzupełnienia składników występujących w mięsie, ponieważ każda świadoma dieta to zdrowa dieta.