Czasami warto postawić na swoim

Jednym przychodzi to łatwiej, innym dużo trudniej. Osoby, które nie są pewne siebie, a w kontaktach z innymi często bywają nieśmiałe, zazwyczaj ulegają silniejszej osobowości. Bardzo trudno im przeforsować własne zdanie i zazwyczaj godzą się z racją kogoś innego, nawet wtedy, gdy nie jest to zgodne z ich sumieniem lub tym, co czują. Jest jednak kilka sztuczek, których opanowanie pozwoli w stresujących sytuacjach zachować zimną krew i przekonać rozmówcę do swoich racji.

Przede wszystkim nie spinaj się! Jeżeli rozmówca zauważy, że stresujesz się rozmową podświadomie wyczuje, że czujesz się na przegranej pozycji. W takich sytuacjach najlepiej wykorzystać swoje poczucie humoru. To sprawi, że atmosfera stanie się luźniejsza i dużo łatwiej będzie się rozmawiało. Naukowcy dowiedli, że nawet w rozmowach sprzedażowych, gdy sprzedający na koniec swojej wypowiedzi dodają krótki żarcik, są dzięki temu bardziej efektywni i łatwiej im namówić potencjalnego klienta do zakupu ich produktu.8762_big

Gdy czeka Cię trudna rozmowa, podczas której musisz przekonać kogoś do swojego zdania warto się do tego przygotować. Istnieje wówczas dużo mniejsze ryzyko, że poniosą Cię emocje, a siła argumentu zupełnie straci swoją moc. Przede wszystkim należy jasno określić sobie swój cel. Bez tego możemy znaleźć się na przegranej pozycji już na samym początku. Po przygotowaniu sobie odpowiednich argumentów oraz ukierunkowaniu swojego celu warto też zastanowić się, w których kwestiach jesteśmy skłonni zgodzić się na kompromis, a w których absolutnie nie.

Kiedy już dojdzie do konfrontacji nie zapomnijmy, że żeby wygrać musimy mówić jasno i zrozumiale. Niejednokrotnie zdarza się, że ponoszą nas emocje, wpadamy w potok słów, przez co nasz rozmówca może nas zwyczajnie nie zrozumieć, a co za tym idzie, nie uzmysłowić sobie, na czym polega problem. Postawa ofensywna może jedynie zniechęcić do nas naszego rozmówcę, a to z pewnością w niczym nam nie pomoże.

Po przedstawieniu wszystkich swoich racji przychodzi czas na to, by wysłuchać, co przeciwna strona ma do powiedzenia. Jeżeli nawet zdarzy się, że zupełnie nie zgadzasz się z argumentami przeciwnej strony absolutnie nie daj tego po sobie poznać. Słuchaj spokojnie, w przeciwnym razie, gdy przerwiesz jego wypowiedź tylko utwierdzisz go w przekonaniu, że to on ma rację. Pamiętaj też, że zrezygnowanie z części swoich roszczeń nie będzie Twoją porażką, a nawet nie będzie demaskowało Twojej słabości. Wręcz przeciwnie, pokaże, że jesteś osobą skłonną do kompromisu.  slabysluch

Na koniec jeszcze jedna rada. Pamiętaj, że najważniejsze, aby we wszystkim znaleźć złoty środek. Oczywiście, nieustanne uleganie innym jest dla nas złe i może doprowadzić do całkowitej utraty pewności siebie. Nie można też przesadzić w drugą stronę – nieustanne stawianie na swoim może sprawić, że z pola widzenia zniknie nam zupełnie druga osoba, a niedługo potem może też całkowicie zniknąć z naszego otoczenia, a tego zapewne nie chcemy.

Źródła: www.psychologia.net.pl/, www.poradnikzdrowie.pl/, www.polki.pl/, www.kura-kura.pl/