Codzienne aktywności jesienią i zimą

Jesień i zima nie są zbyt dobrym czasem dla naszego organizmu. Przez brak dostatecznej ilości promieni słonecznych, często zmieniającą się pogodę i chłodną aurę stajemy się bardziej ospali i przemęczeni. Bardzo często dopada nas chandra, z którą naprawdę trudno sobie poradzić. Nic więc dziwnego, że zaczyna brakować nam energii i zaprzestajemy wszelkich aktywności fizycznych. Niestety, takie postępowanie to błędne koło, które może nas wpędzić w jeszcze gorszy nastrój.

Pora to zmienić! Zamiast siedzieć bezczynnie w domu i pogłębiać swój zły i depresyjny nastrój warto popracować nad małymi aktywnościami, które z pewnością wydobędą z nas dużo więcej energii i dobrego samopoczucia. Przesiadywanie w zamkniętych pomieszczeniach nie służy niczemu dobremu, pora więc wyjść z domu, wziąć głęboki oddech i małymi kroczkami przekraczać swoje bariery. Wystarczą małe aktywności, żeby nasz organizm mógł lepiej radzić sobie z ciężkim okresem jesieni i zimy.

oczywiscie

Spaceruj

Nawet krótki spacer może przynieść bardzo spektakularne efekty. Jest to najprostszy sposób na aktywność fizyczną i daje ogromnie dużo satysfakcji. Wystarczy założyć ciepłą kurtkę, wygodne buty i po prostu ruszyć przed siebie. Nasz umysł otworzy się na świat, który go otacza, a rytmiczny ruch pozwoli mu się nieco odprężyć i uspokoić. To doskonały sposób na relaks i zaczerpnięcie odrobiny świeżego powietrza. Marsz szybszym krokiem naładuje nas pozytywną energią, wówczas zima z pewnością nie wyda nam się aż tak straszna. Jeżeli w tygodniu nie mamy zbyt dużo czasu na bezcelowe spacerowanie może warto od czasu do czasu przejść po prostu kilka przystanków pieszo w drodze do pracy lub z niej, zamiast tłoczyćsię w ciasnym i dusznym autobusie.

spacer

Zrezygnuj z windy

Każda aktywność fizyczna jest o niebo lepsza, niż jej brak. Dlatego też nie ma co wymyślać kolejnych wymówek, które pozwolą na leniuchowanie i jak najmniejszą ilość ruchu. Na przykład mieszkając w bloku z windą warto od czasu do czasu z niej zrezygnować i wejść na swoje piętro po schodach. Zajmie nam to tylko trochę więcej czasu, a dzięki temu poprawimy swoją kondycję, wymodelujemy mięśnie nóg i pośladków. Czasami taka droga pod górę przynosi nam dużo więcej korzyści nić pójście na łatwiznę…

woman-stairs

Codzienne czynności

Wiele innych codziennych czynności również może być świetną okazją do wykonywania kilku prostych ćwiczeń. Stojąc w kuchni i czekając, aż zaparzy się nam poranna kawa możemy wykonać kilka przysiadów, które ożywią nas od rana i niekiedy dadzą więcej energii niż „mała czarna”. Kiedy sprzątamy, zamiast bezsensownych ruchów odkurzaczem do przodu i do tyłu, możemy poruszać się bardziej żywiołowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by włączyć głośniej muzykę i trochę potańczyć. Wygospodarowanie kilku minut, które nie skradną nam bezcennego czasu może okazać się dla nas zbawienne.

Garść pomysłów na małe aktywności:

  • zrezygnuj z oglądania telewizji w czasie wolnym, zabierz najbliższych na spacer;
  • zamiast jedynie pilnować dzieci podczas ich zabawy dołącz się;
  • rozpoczynaj swój każdy dzień od kilku prostych ćwiczeń;
  • oglądając telewizję nie leż na kanapie, lepiej poćwicz;
  • kup sobie psa, to świetna motywacja do częstego wychodzenia z domu.

Zmiana swoich codziennych przyzwyczajeń to pierwszy, ogromny krok do tego, by być bardziej aktywnym. Stosując się do powyższych rad nasz organizm skutecznie poradzi sobie z jesienną chandrą. Po niedługim czasie zauważymy, że chce nam się więcej, a nieprzyjemna aura za oknem nie jest w stanie popsuć nam świetnego nastroju.

Źródła: www.centrumodchudzania.com, www.newfeel.pl, www.kobieta.onet.pl