Co jeść na kolację?

Tak wiele mówi się o śniadaniach, a ostatni posiłek w ciągu dnia często jest zapomniany. Kolacja powinna być pełnowartościowym posiłkiem, czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zadbaj o dobre źródła białka, złożone węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także o zestaw witamin i minerałów. Dzięki prawidłowo zbilansowanemu posiłkowi umożliwisz Twojemu organizmowi porządny wypoczynek w nocy. Jednak, aby regeneracja była możliwa, należy przestrzegać kilku zasad:

Nie jeść zbyt wiele. 

Za wysoka kaloryczność posiłku sprawi, że nie będziemy dobrze spać, budzimy się niewyspani, a nasz organizm nie będzie miał szans na uporanie się tego dnia z nadwyżką energii dostarczonej z pożywieniem. 

Pamiętaj: niskokaloryczna, zdrowa kolacja też może być sycąca.

Nie jeść zbyt późno. 

Późna kolacja to gwarantowane problemy z zaśnięciem, obciążone organy wewnętrzne i zwyczajnie dyskomfort, którego chcemy uniknąć. Oprócz tego, jeśli czujesz niechęć do jedzenia śniadań, to być może jadasz zbyt późne i zbyt obfite kolacje? Najlepiej jeść nie później niż 2-3 godziny przed snem. 

Obalonym mitem jest spożywanie posiłku najpóźniej o 18.00. Ta teoria nie ma absolutnie przełożenia na indywidualny tryb życia, chyba że kładziesz się spać ok. 20.00-21.00.

Nie jeść produktów ciężkostrawnych. 

Jeśli zjesz coś ciężkiego, możesz spodziewać się nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale problemów z zaśnięciem czy nawet koszmarów.

Twój organizm jest zaprogramowany na przeciętnie 4-5 posiłków dziennie,  spożywanych w odstępach 3- 4-godzinnych. To gwarancja utrzymywania właściwego poziomu insuliny i braku gwałtownych skoków poziomu glukozy, co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i zachorowania na cukrzycę…

Kiedy pomijasz zjedzenie kolacji, możesz być niemal pewna, że dopadnie cię wilczy głód w nocy. Kolacja jest równie ważna jak śniadanie, dlatego nie pomijaj jej.