Cierpisz na chroniczne bóle głowy? Mamy dobrą wiadomość!

Dla wszystkich zmagających się z uporczywymi migrenami jest światełko w tunelu. Otóż bóle głowy mijają z wiekiem. Jeśli wydawało Ci się, że wiek średni i podeszły nie mają żadnych dobrych stron, to wiedz, że jedną z nich jest zmniejszona częstotliwość i częstość bólów głowy.

1_0m5O0gS6rJztwUgPnPYtiQ

 

Bóle głowy mają wiele przyczyn, ale mogą również występować samoistnie. Często jednak ich powodem jest jednostka chorobowa, która daje objawy bólów głowy. Oto niektóre z przyczyn: zapalenie zatok, choroba zębów, grypa, zwyrodnienie kręgosłupa, palenie papierosów, nadciśnienie czy przewlekły stres (nie wspominając o chorobach neurologicznych lub nowotworowych).  Nawracające bóle głowy powinny być skontrolowane przez lekarza oraz odpowiednie badania, aby wykluczyć poważniejsze choroby.

Na bóle głowy cierpi więcej kobiet niż mężczyzn (przeciętnie 4 na 10 kobiet i 3 na 10 mężczyzn).  Naukowcy z Norwegii przeprowadzili badania w ramach programu Head-HUNT, z których wynika, że średnio 10% osób narzekających na bóle głowy cierpi na migreny, zaś 2,5% na bóle chroniczne (powracające przez co najmniej 14 dni w miesiącu).

Wg ankiety dla ponad połowy pacjentów cierpiących z powodu bólów głowy, dolegliwości są na tyle dotkliwe i męczące, że regularnie zakłócają normalny tryb życia i wywiązywanie się z obowiązków. 20% z tej grupy musi brać zwolnienia z pracy z powodu nawracających migren, gdyż nie są w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego też specjaliści z różnych dziedzin stale szukają metod zapobiegania i leczenia tej dolegliwości.

Happy senior couple

Najświeższe badania zostały  przeprowadzone przez profesora neurologii, norweskiego uniwersytetu NTNU Mattias Linde. Przeanalizował on ponad 50 tysięcy przypadków pacjentów i doszedł do wniosku, że bóle głowy są najczęstsze i najbardziej intensywne u osób w wieku pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Udowodniono, że po czterdziestce częstotliwość i nasilenie migren stopniowo spada. Ludzie po osiemdziesiątce skarżący się na bóle głowy to odosobnione przypadki.

Powstało kilka teorii na ten temat:

– podłoże psychologiczne – z wiekiem nabieramy życiowego doświadczenia i mniej stresujemy się przeciwnościami losu

– po czterdziestym roku życia naczynia krwionośne tracą na elastyczności, a to z kolei oznacza mniejszą skłonność do rozszerzania się i pulsowania

– starsze osoby mają zdecydowanie mniejszą wrażliwość zmysłową od młodych ludzi, zatem subiektywnie odczuwają dolegliwości związane z bólem głowy jako mniej uciążliwe.

Źródło:

https://republikakobiet.pl/