Bolesna miesiączka – jak sobie z nią poradzić?

Niemalże każda kobieta raz w miesiącu przeżywa bóle, które odbierają jej chęci do pracy i prawie że przykuwają do łóżka na co najmniej jeden dzień. Czy miesiączkowanie rzeczywiście zawsze musi być aż tak bolesne? Niekoniecznie!

okres

Skąd się biorą bóle menstruacyjne?

W naszym organizmie wytwarzana jest substancja o nazwie prostaglandyna. To jej nadmierna ilość sprawia, że odczuwamy ból. Wywołuje ona skurcze macicy i sprawia, że nie jest dostatecznie ukrwiona.

Bolesny okres może być także spowodowany anomaliami anatomicznymi naszych narządów rodnych. Może to być na przykład przeszkoda znajdująca się na szyjce macicy, która powoduje utrudnienia w wydostaniu się krwi na zewnątrz. Za ból może również odpowiadać niewłaściwie rozwinięta macica. Bardzo często wzmożone dolegliwości miesiączkowe odczuwają kobiety, które zdecydowały się na założenie spirali antykoncepcyjnej.

Najbardziej nasilony ból zazwyczaj pojawia się w pierwszym dniu okresu. Następnego dnia jest on zdecydowanie lżejszy, a potem zupełnie zanika.

Oprócz typowego bólu brzucha niektóre kobiety odczuwają także inne dolegliwości. Są to na przykład bóle lędźwi, bóle głowy, krzyża, mdłości, wymioty, ospałość, stany depresyjne. Niejednokrotnie pojawiają się również problemy z trawieniem i układem wydalniczym. Zdarza się, że w pierwszym dniu dochodzi nawet do omdleń. Takie zjawiska określane są ogólną nazwą „zespół bolesnego miesiączkowania”. Nie jest to zjawisko całkowicie powszechne i wymaga ono jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Co robimy źle?

Najczęstszym błędem podczas bólów menstruacyjnych jest sięganie po środki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. Są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Nie warto polegać również na powszechnie panującej opinii, że pierwsze kilka okresów zazwyczaj przebiega bardzo boleśnie i jest to zupełnie normalne zjawisko. Nie jest to do końca prawda. Dlatego też nawet mając kilkanaście lat warto, w przypadku bolesnego okresu, udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę problemu. Czasami nawet zmiana sposobu odżywiania może sprawić, że czas miesiączki będzie dla nas bardziej znośny.

Kilka skutecznych sposobów

8971325_xxl

Jeżeli nie chcemy faszerować się lekami przeciwbólowymi warto wypróbować kilka łagodniejszych metod, które pomogą nam się uporać z tym trudnym stanem:

– często odczuwalność silnego bólu wzmagana jest przez nasz stan emocjonalny. Warto wiec spróbować się rozluźnić, zrelaksować. Skuteczną metodą będzie wypicie herbatki ziołowej, która pomoże nam się odprężyć.

– możemy wspomóc się masażem okolic podbrzusza, który rozluźni napięte mięśnie.  Ulgę przyniosą też ciepłe lub zimne okłady – w zależności od upodobań.

– naszą uwagę od nieprzyjemnych dolegliwości skutecznie odwrócą ćwiczenia fizyczne wykonywane przy ulubionej muzyce. Szybko zapomnimy o bólu.

– odpowiednia dieta wspomoże nas w walce z bólem. Najważniejsze jest wyeliminowanie na ten cz8762_bigas mocnej kawy i herbaty,

Równie ważne są pewne aspekty psychologiczne. Bardzo często silny ból tkwi w naszej psychice i to tam należy szukać źródła problemu i zwalczać go. Nie powinniśmy więc naszego bólu ukrywać przed najbliższymi. Jeżeli zrozumieją, co nam dolega, zapewnią nam z pewnością chwilę spokoju, który jest nam wówczas tak bardzo potrzebny.

Warto odwrócić też naszą uwagę od przeżywanych dolegliwości. Może to być spotkanie z przyjaciółką lub wyjście do teatru z ukochanym.

Choć to bardzo trudne, to musimy wiedzieć, że najważniejsze jest zachowanie spokoju. Regularny oddech z nim związany sprawi, że skurcze macicy nie będą aż tak bolesne.

Menstruacja nie jest zbyt łatwym dla kobiet czasem. Dlatego warto robić wszystko, aby umilić sobie ten okres. Dłuższa chwila relaksu z dobrą książką i tabliczką czekolady to coś, co chociaż w małym stopniu pomoże ukoić ból!

Źródła: www.swiat-zdrowia.pl, www.nowiny24.pl