Body Balance – nowa, popularna forma treningu

Coś dla miłośników treningów wzmacniających i rozciągających mięśnie! Jeśli nie lubisz treningów o wysokim stopniu intensywności, wypróbuj mieszanki tai chai, jogi i pilatesu pod wdzięczną nazwą body balance. Wzmocnij mięśnie, popraw kondycję ruchową i koncentrację. Dowiedz się więcej.

 shutterstock_705030715

Body balance to zajęcia fitness, które przywracają wewnętrzną równowagę i odstresowują. Kto stoi za opracowaną formułą treningu? Na czym polega trening oraz jakich efektów można się spodziewać?

Nowa, popularna metoda ćwiczeń to system treningów opracowany przez szkołę Les Mills (pisaliśmy o niej przy okazji omawiania treningu Body Pump http://stylzdrowia.pl/bodypump/ i GRIT http://stylzdrowia.pl/les-mills-grit/) . Oddział z Nowej Zelandii postanowił stworzyć zestaw ćwiczeń, na który składają się elementy trzech, pozornie różnych dyscyplin: tai chi, pilatesu i jogi. Co ciekawe, w myśl zasady treningów Les Mills, gdziekolwiek na świecie postanowisz pójść na zajęcia body balance, zajęcia będą się składały z dokładnie tego samego zestawu ruchów i muzyki, do której tworzony jest układ. Układ zazwyczaj obowiązuje 3 miesiące, po czym siłowania z licencją treningów Les Mills dostaje kolejny.

Body Balance – na czym polega trening

Ćwiczenia trwają zazwyczaj 55 minut, w tym 5 minutowa rozgrzewka, 40 minut aktywności zasadniczych oraz 10 minut relaksacji i medytacji.  Ćwiczenia zasadnicze rozpoczynają się od ruchów tai chi, czyli wykonywania wolnych i płynnych ruchów, mających za zadanie wprowadzić Cię w stan koncentracji i wyciszenia, jednocześnie zapobiegając ewentualnym kontuzjom. Następnie przechodzi się do ćwiczeń z elementami jogi i pilatesu, czyli ruchów, które wzmacniają mięśnie i dodają im elastyczności. 10 minut medytacji na koniec, zwiększa skuteczność zastosowanych ćwiczeń oraz głęboko rozluźnia i relaksuje uczestników. Body balance służy stabilizacji sylwetki w różnych płaszczyznach, dlatego ćwiczenia wykonuje się zarówno leżąc, jak i stojąc czy klęcząc.

Trening wykonujemy przede wszystkim boso, ponieważ bezpośredni kontakt stóp z miękkim podłożem, pozwala zachować odpowiednią postawę. Zazwyczaj nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria, poza matą lub materacem, na którym możemy ćwiczyć.

Zajęciom towarzyszy spokojna, relaksacyjna muzyka, która odpowiada tempie ćwiczeń oraz regularnemu oddechowi.

 Asia people practicing  and exercising vital meditate yoga in class.   Healthy Concept

Body Balance – przebieg zajęć

  1. Rozgrzewka

Tak jak wspomnieliśmy, rozgrzewka to pierwsze 5 minut zajęć, gdzie wykorzystuje się elementy tai chi np. krążenia ręką w jednym miejscu, krążenia jedną ręką z krokami, ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne i mięśnie proste brzucha oraz boki tułowia.

  1. Ćwiczenia zasadnicze

Tutaj pojawiają się najpopularniejsze i uznawane za nietrudne do wykonania pozycje z jogi np. pozycja góry, krokodyla, psa z głową w dół, kobry, wojownika czy trójkąt. Z pilatesu zaczerpnięto pilates core, poprawiające stabilność kręgosłupa, mięśnie głębokie brzucha oraz różnego rodzaju skłony i obroty.

  1. Relaksacja

Na koniec zwyczajowa medytacja oraz ćwiczenia oddechowe, które zarówno wyciszają, jak i wzmacniają efekty całego treningu.

 

Body balance a zmysł równowagi

Mimo, że jednym głównych celów body balance jest udoskonalenie zmysłu zachowania równowagi, cały trening nie jest uznawany za zbyt wymagający. Zanim zapiszesz się na zajęcia, sprawdź w domu jaki jest Twój poziom zaawansowania w tej dziedzinie. Stań na jednej nodze, a drugą unieś, zegnij w kolanie i oprzyj o kolano nogi, na której stoisz. Jeśli wytrzymasz w tej pozycji 60 sekund, masz bardzo dobrze rozwiniętą tę umiejętność. Jeśli Twój wynik wynosi mniej niż 17 sekund, zdecydowanei musisz nad tym popracować.  Wartości pomiędzy tymi wyznacznikami oznaczają, że twoje umiejętności są na umiarkowanym poziomie.

 Portrait of attractive woman doing exercises. Brunette with fit body on yoga mat. Healthy lifestyle and sports concept. Series of exercise poses.

Body Balance – efekty

Tutaj efekt zauważysz niemal natychmiastowo. Już po pierwszym treningu będziesz czuć zrelaksowanie i odprężenie całego ciała. Spokojne, płynne ruchy tai chi mają działanie odprężające, redukujące stres i niepokój.

Body Balance wzmacnia wszystkie mięśnie brzucha i kręgosłup oraz uczy zachowania wyprostowanej pozycji ciała. Ćwiczenia wzmacniają i wyszczuplają ciało, poprawiają koordynację ruchową, zwiększają elastyczność i ruchomość stawów.

Dużym plusem jest bardzo niskie ryzyko kontuzji, a na zajęcia mogą przychodzić kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Przyjęło się, że body balance to trening dla ludzi w każdym wieku.

Źródło:
http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/