Loading Wydarzenia

« All Events

  • This event has passed.

Explorers Festival

16 listopada 2016 @ 08:00 - 20 listopada 2016 @ 17:00

- Free
17Expl-logo-pion

„Miejcie marzenia, bądźcie aktywni, rozbudzajcie w sobie pasje, aby wasze życie było piękniejsze i bogatsze.”

Zbigniew Łuczak, twórca Explorers Festival

Explorers Festival – święto gwiazd i pasjonatów alpinizmu, eksploracji, sportów ekstremalnych, przygody i filmu – jest największym w Europie wydarzeniem tego rodzaju pod względem różnorodności działań i nasycenia wieloma wydarzeniami w tym samym czasie. Festiwal odbywa się co roku w listopadzie w Łodzi, od 1999 roku.
W każdej edycji Festiwalu biorą udział znakomici goście z całego świata. Byli wśród nich m.in. Reinhold Messner, sir Edmund Hillary, Pascal Tournaire, Borge Ousland, Kurt Albert, Keizo Funatsu, Krzysztof Wielicki, Yves Rossy, porf. Bertrand Piccard, prof. Don Walsh, Alain Robert, Colin Angus, Basil Pao i wiele innych osobistości.

Na Festiwal składają się różnorodne działania, do najważniejszych należą:
 Dotyk Pasji – multimedialne pokazy najwybitniejszych osobowości alpinizmu eksploracji i przygody,
 Top Kino – Ciekawe historie. Dobre filmy. Uznani twórcy. Pokazy filmów dokumentalnych,
 Ekstremalny Dokument – warsztaty fotograficzne i filmowe prowadzone przez gości festiwalu, wybitnych operatorów i fotografików,
 Laboratorium Przygody – wykłady naukowe i pokazy multimedialne ukazujące wykorzystanie najnowszych zdobyczy nauki i techniki w eksploracji i sporcie, przygotowane wspólnie przez polskich naukowców oraz gości Festiwalu,
 Wielka Lekcja Geografii – wykłady naukowe i wizualizacje z dziedziny nauk geograficznych poświęcone Ziemi, przygotowywane wspólnie przez polskich naukowców oraz gości Festiwalu,
W Wielkiej Lekcji Geografii oraz Laboratorium Przygody uczestniczy co roku blisko dwa tysiące uczniów szkół średnich z całej Polski.
 Wielka Włóczęga – konkurs na najciekawszą multimedialną prezentację o przygodzie i podróży w dowolne miejsca na Ziemi lub opowieść o Kosmosie,
 Adventure & Music Meeting – koncerty będące połączeniem muzyki i sztuk wizualnych inspirowanych podróżami i odkryciami.
 Konkurs Form Wizualnych i Sztuki Prezentacji Artshow – konkurs dla twórców filmów dokumentalnych na najlepszy film. Jury przewodniczyli m.in. Wojciech Marczewski, Jerzy Surdel, Piotr Pustelnik, Janusz Majer, Michael Brown / USA.
 zawody wspinaczkowe.

Podczas Festiwalu przyznawane były nagrody:
 Explorare Ausis – „Tym Którzy Mają Odwagę Odkrywać”,
 Camera Extreme – dla twórców, których szczególny talent i odwaga pozwalają tworzyć niezwykle filmy i fotografie realizowane w warunkach ekstremalnych i niecodziennych.

Idea Festiwalu słowami jego pomysłodawcy i dyrektora, Zbigniewa Łuczaka:
„Im bardziej świat staje wirtualny, tym bardziej potrzebujemy bezpośredniego kontaktu z przyrodą i ciekawymi ludźmi. Tak zrodziła się idea Festiwalu, w którym wróciliśmy do pięknej formy, jaką jest opowieść na żywo. Niezwykłe, magicznie brzmiące słowa sławnych ludzi przygody, alpinistów, sportowców wraz z efektownymi wizualizacjami doskonale trafiają do młodych ludzi, którzy stanowią większość festiwalowej widowni.
Unikalny festiwal. Nadzwyczajni goście. Niepowtarzalna atmosfera. To powód, dla którego w Łodzi co roku pojawiają się tłumy z całej Polski i z zagranicy, by choć przez chwilę znaleźć się w innym, fascynującym świecie. Popatrzeć i posłuchać tych, którzy podążają za marzeniami. I przekonać się, że warto mieć marzenia.”

W 2008 roku Explorers Festival otrzymał tytuł: „Najlepszy Produkt Turystyczny Polski”, przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną, agendę rządową. Tytuł przyznano za innowacyjność projektu, wagę jego koncepcji oraz promocję Polski za granicą.

Organizatorem Festiwalu jest Łódzki Klub Trekkingowy. Od wielu edycji współorganizatorami są Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Partnerami Festiwalu bylim.in. Narodowe Centrum Kultury, Polska Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski w Łodzi, Województwo Łódzkie, Telewizja Polska, Łódzka Szkoła Filmowa.
Festiwal należy do najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń Łodzi i Województwa.

Informacje

Start:
16 listopada 2016 @ 08:00
End:
20 listopada 2016 @ 17:00
Koszt:
Free
Event Category:
Event Tags:
, , ,
Strona WWW:
http://www.explorersfestival.pl

Organizator

Lokalizacja